Queensland Champions

  • Home
  • /
  • Queensland Champions
Race Page Details Hero Banner R1

Queensland Duathlon Champions

Greater Springfield Duathlon – 23 July 2017

Ashley Plane 7-9  Kobi Nouanrasy
 Riley Wingad 10-11  Fletcher Medway
Abbey Waddington 12-13  Jackson Medway
SPRINT
Richelle Hill 14-15 Nathan Tanner
Grace Lane 16-17 Lachlan Jones
Kira Hedgeland 18-19 David Pinto
20-24 Brandon Copeland
Courtenay Henrys 25-29 Jake Bartholomaeus
Melissa Derickx 30-34 Brendan Murray
Erika O’reilly 35-39 Ben Luscombe
Jeanette Annett 40-44 Shannon Ahern
Lucie Ayotte 45-49 Steve Comiskey
Karen Ward 50-54 Dennis Rochford
Caroline Brooks 55-59 Francis Mahony
Cynthia Cliff 60-64 Ken Ardern
65-69 Graham Beale
70-74 Ken Mclean
75-79 Ross Salmon
 STANDARD
18-19 Keegan Jenkins
Ashleigh Smart 20-24 Jye Spriggs
Clare White 25-29 Ryan Devlin
Briarna Silk  30-34 Tony Carpenter
Stacey Van Der Meulen 35-39 James Dimsey
Cath Rogers 40-44 Jamie Simmonds
Jo Kizu 45-49 Troy Collins
Angela Clarke 50-54 Phillip Loader
Jenny Alcorn 55-59 Toby Sommerville
Karen Short 60-64 Phil Davies
65-69 Rowland Cook
80-84 Jolyon Ward
Race Page Details Hero Banner R8

Queensland Aquathlon Champions

Kawana Aquathlon – 18 November 2017

7-9 – Lomani Newman(Tweed Valley Triathletes) |  Maverick Mann (Sharks Triathlon Club)

10-11 – Finnlea Barlow (Sunshine Coast Tri Academy) | Fletcher Medway (Be Energetic Triathlon Club)

12-13 – Jazzy Shults (Sunshine Coast Tri Academy) | Thomas Feldmann (Be Energetic Triathlon Club)

14-15 – Jazi Coventry (Surfers Paradise Triathlon Club) | Dominic Scocchera (Sharks Triathlon Club)

16-17 – Annabelle Harris (Genesis Triathlon Club) | Luke Harvey (Sharks Triathlon Club)

18-19 – Casey Atkins (Vision Tri Club) | Jake Hynes (Sunshine Coast Tri Academy)

20-24 – Anna Smyth (Sharks Triathlon Club) | Nathan Josefski (N/A)

25-29 – Alicia Hurkmanns (South Bank Triathlon Club) | Jake Bartholomaeus (South Bank Triathlon Club)

30-34 – Alice Latham (Atlas Multisports Triathlon Club) | Jaime Cascajares (South Bank Triathlon Club)

35-39 – Kate Gazzard (Sunshine Coast Tri Academy) | Damien Bulters (Brisbane Triathlon Club)

40-44 – Tania Gover (Sunshine Coast Tri Academy) | Jamie Simmonds (Be Energetic Triathlon Club)

45-49 – Kirstin Leech (Redcliffe Triathlon Club) | Dmitri Simons  (Noosa Triathlon Club)

50-54 – Angela Clarke (Red Dog Triathlon Training) | David Williams  (Brisbane Triathlon Club)

55-59 – Penny Palfrey (Bargara Triathlon Club) | Michael Dixon (South Bank Triathlon Club)

60-64 – Cynthia Cliff (Intraining Running & Triathlon Club) | Chris Palfrey  (Bargara Triathlon Club)

65-69 – Penny Hearn (Noosa Triathlon Club) | Greg Lebeter  (Ipswich Triathlon Club)

Race Page Details Hero Banner R12

Queensland Long Course Champions

Hell of the West – 4 February 2018

20-24
Nathan Josefski Isobel Chisholm (Vision Tri Club)
25-29 Jake Bartholomaeus (Brisbane Triathlon Club) Emily Donker (Tri Nation)
30-34 Aaron Ashdown (Surfers Paradise Tri Club) Jessie Slade (Sharks Tri Club)
35-39 Brad Dalrymple (Brisbane Tri Club) Anne Alford (Noosa Tri Club)
40-44 Steven Schofield (Hervey Bay Tri Clun) Cath Rogers (Vision Tri Club)
45-49 Wes Thompson (Ballina Triathlon Club) Bronwyn Henschell (Toowoomba Triathlon Club)
50-54 Simon Varga (Surfers Paradise Tri Club) Alison Coote (Surfers Paradise Tri Club)
55-59 Perry Nation (Brisbane Triathlon Club) Janet McAffee (East Coast Cycos)
60-64 Phil Davies (Bayside Multisport)  –
65-69 Allan Pitman (East Coast Cycos)  –
Race Page Details Hero Banner R14

Queensland Standard Distance Champions

Kingscliff Triathlon – 18 March 2018

Sam Ellice Triple FFF Triathlon 7-9 Ashley Plane Team T-Rex
Fletcher Medway Be Energetic Tri & Run Club 10-11 Finn Barlow Sunshine Coast Triathlon Academy
Jackson Medway Be Energetic Tri & Run Club 12-13 Briana Mow Triple FFF Triathlon
Tao Homman 14-15 Jazi Coventry Surfers Paradise Triathlon Club
Billy Bishell Westside Triathlon Club 16-17 Sophie Wolff Ngungun Triathlon Club
Standard
18-19 Casey Atkins Vision Triathlon Club
Brent Lloyd 20-24 Isobel Chisholm Vision Triathlon Club
Sean O’Reilly T-Zero Multisport 25-29 Kimberly Alcorn Isa Rats & Running Club
Kevin Siah Logan Triathlon Club 30-34 Kellie Lonton Sharks Triathlon Club
Duncan Penfold Carina Leagues Triathlon Club 35-39 Stephanie Albert South Bank Triathlon Club
Saxon Mosley Wilston Grange Triathlon Club 40-44 Cath Rogers Vision Triathlon Club
Wayne Cooley Red Dog Triathlon Training 45-49 Michelle Gemmell Red Dog Triathlon Training
Simon Varga Surfers Paradise Triathlon Club 50-54 Joanne Colja DGC Tweed Coast Multisport
Michael Dixon South Bank Triathlon Club 55-59 Marion Sanders
Phil Davies Bayside Multisport 60-64 Cynthia Cliff Intraining Running & Tri Club
Christiaan Goudkamp Tweed Valley Triathletes 65-69

Race Page Details Hero Banner R16

Queensland Sprint Distance Champions

Moreton Bay Triathlon – 29 April 2018

Harry Ladd Race Pace Coaching 14-15 Ella Vickers Be Energetic Tri & Run Club
Daniel Paddison Be Energetic Tri & Run Club 16-17 Charlotte Vincent Be Energetic Tri & Run Club
Keegan Jenkins Vision Tri Club 18-19 Romy Wolstencroft Sunshine Coast Triathlon Academy
Matthew Roberts Warwick Dalziel Triathlon Coaching 20-24 Brittany Dutton Warwick Dalziel Triathlon Coaching
Alex Dunn 25-29 Lucy Bowden Sunshine Coast Triathlon Academy
Greg Fyffe Team T-Rex 30-34 Briarna Silk Red Dog Triathlon Training
James Ferris 35-39 Alison Ryan Red Dog Triathlon Training
Jamie Simmonds Be Energetic Tri & Run Club 40-44 Rosie Mcgeoch Red Dog Triathlon Training
Jordan Gover Sunshine Coast Triathlon Academy 45-49 Bridget Copland Sharks Triathlon Club
Mark Blencowe Redcliffe Tri Club 50-54 Angela Clarke Red Dog Triathlon Training
Toby Sommerville Bayside Multisport 55-59 Marion Sanders
Phil Davies Boss Multisport 60-64 Cynthia Cliff Intraining Running & Triathlon Club
Rowland Cook Atlas Multisport 65-69 Catharina Hamilton Carina Leagues Triathlon Club
Ken McLean Tamborine Mountain Triathlon Club 70-74
Gerrard Gosens Tri Nation AWD Sara Tait Team T-Rex
Race Page Details Hero Banner R17

Queensland Cross Triathlon Champions

Cross Triathlon – Trex Back2Back

Jackson Medway Be Energetic Tri & Run Club

12-13

Ella Lane Boss Multisport
Mitchell Yarde Be Energetic Tri & Run Club

14-15

Emma Callaghan Sharks Triathlon Club

16-17

Charlotte Vincent Be Energetic Tri & Run Club

18-19

20-24

Georgia Taylor Vision Tri Club
Joel Meddings SBR Triathlon

25-29

Max McGovern Ballina Tri Club

30-34

35-39

Simon Nendick Redcliffe Tri Club

40-44

Connie Silvestri

45-49

Cathy Milgate
Phillip Cook Ballina Tri Club

50-54

Amanda Richards Toowoomba Tri Club
John Rafter Toowoomba Tri Club

55-59

Annkathrin Franzmann Noosa Tri Club
Robert Rhodes Westside Triathlon Club

60-64